Ako vybrať objektív?

Začiatočníci určite ocenia objektív základný alebo univerzálny.

Zaobstarali ste si nový fotoaparát a teraz si chcete dokúpiť aj vhodné objektívy? V tom prípade vyberajte nielen podľa ohniska alebo svetelnosti, ale aj napríklad podľa zorného uhla.

  • Michaela, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 5 minút

Typ zorného uhla

Základné objektívy

Základným objektívom sa často hovorí setové objektívy. Tiež patria medzi lacnejší variant objektívov. S týmto typom dobre vyfotíte portrét, krajinu aj architektúru alebo interiéry.

  • Pokrývajú ohniskovú vzdialenosť medzi 24–105 mm
  • Vhodný pre tých, ktorí s fotením ešte len začínajú
  • Horšia svetelnosť

Širokouhlé objektívy

Širokouhlý objektív oceníte predovšetkým pri fotení interiérov, architektúry a rovnako aj krajiny.

  • Ohnisková vzdialenosť medzi 12–24 mm (superširokouhlý), prípadne tiež 24–35 mm
  • Veľká hĺbka ostrosti
  • Výrazné sférické a perspektívne skreslenie

Teleobjektívy

Teleobjektív sa hodí na vyhotovovanie fotografií portrétnych aj reportážnych a tiež na fotenie krajiny. Funguje na podobnom princípe ako ďalekohľad a výrazne potláča perspektívu.

  • Ohnisková vzdialenosť sa pohybuje medzi 100–300 mm
  • Najlepšie fotografie docielite so statívom
  • S pevným aj premenlivým ohniskom

Makroobjektívy

Makroobjektív umožňuje zachytávanie aj tých najmenších detailov. Oceníte ho pri fotení hmyzu, kvetín a ďalších miniatúrnych objektov.

  • Obvykle majú pevnú ohniskovú vzdialenosť okolo 100 mm
  • Zväčšujú 1:1 alebo napríklad 5:1
  • Pomalé zaostrovanie

Univerzálne objektívy

Univerzálny objektív zachytí krajinu, architektúru, osoby aj zvieratá . Navyše je cenovo výhodný.

  • S pevným alebo premenlivým ohniskom od 14 do 150 mm
  • Vhodné pre začiatočníkov a na cestovanie
  • Dobrý pomer cena–výkon

Veľmi obľúbené sú objektívy zvané rybie oká, ktoré úmyselne skresľujú čiže deformujú perspektívu. Extrémne širokouhlé objektívy mávajú ohniskovú vzdialenosť 8–15 mm.

Podľa čoho vyberať

Ohnisko

Každý objektív funguje na princípe pevného alebo premenlivého ohniska. Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosťou medzi optickým stredom objektívu a rovinou, na ktorej sa pretínajú lúče svetla.

  • Pevné ohnisko - objektívy s pevným ohniskom väčšinou bývajú kvalitnejšie a svetelnejšie ako objektívy s premenlivým ohniskom (so zoomom)
  • Premenlivé ohnisko (zoom) - tieto objektívy nahrádzajú hneď niekoľko pevných objektívov naraz; univerzálnejšie použitie, pretože je možné fotiť detaily aj napríklad krajinu

Vyberte si medzi minimálnymi ohniskovými vzdialenosťami:

A tiež si zvoľte maximálnu ohniskovú vzdialenosť:

Svetelnosť

Prečo je svetelnosť taká dôležitá? Lebo vypovedá o množstve svetla, ktoré objektívy prenášajú na záznamové médium fotoaparátu. Označujeme ju písmenom f spoločne s číselnou hodnotou. Najsvetelnejšie bývajú objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, napríklad 35 mm, 50 mm alebo 135 mm. Pri väčšine objektívov sa stretávame s hodnotami v rozmedzí f/1,2–6,3. Čím nižšie clonové číslo je, tým je svetelnosť väčšia (objektívom prechádza viac svetla). Svetelné hodnoty f/2,8, f/1,4, f/3,5, f/4, f/2, f/1,8, f/2,9 alebo f/4,5 patrí k tým najžiadanejším, avšak na slovenskom trhu nájdete aj mnoho ďalších objektívov zase s inou svetelnosťou.

Konštrukcia

Pre začiatočníkov

Každý objektív má inú mechanickú stavbu, je zhotovený z iných materiálov a tak má aj každý objektív rozdielnu odolnosť. Napríklad objektívy vyrobené z kompozitu sa hodia pre tých, ktorí objektívy nestriedajú tak často a nehrozí žiadny pád ani náraz.

Pre amatérov

Pre náročnejších amatérov alebo večných začiatočníkov sa hodí kovový bajonet, ktorý má o niečo odolnejšiu konštrukciu. Objektívy s kovovým bajonetom majú rýchle vnútorné ostrenie.

Pre profesionálov

Objektívy určené na profesionálne použitie majú kovovú konštrukciu, ktorá odolá nárazom, prachu, vode aj občasným pádom. Sú vybavené veľmi kvalitnými optickými sklami so špeciálnou povrchovou úpravou. Svetelnosť zoomu je f/2,8.

Premýšľate o kúpe nového digitálneho či klasického fotoaparátu? Vyberajte a porovnávajte z našej širokej ponuky.

Rýchlosť ostrenia a stabilizácie

Rýchlosť ostrenia

Setové objektívy majú obvykle pomalšiu rýchlosť ostrenia ako objektívy, ktoré si neskôr dokúpite. Rýchlosť ostrenia je však veľmi relatívna a subjektívna. Zatiaľ čo športový či reportážny fotograf požaduje maximálnu rýchlosť ostrenia, pre začiatočníkov alebo fotografov špecializujúcich sa na krajinu alebo architektúru nie je rýchlosť ostrenia až tak dôležitým kritériom.

Ak si vyberáte objektív podľa zaostrovacej vzdialenosti, určite je dobré si tiež zistiť, na akú minimálnu vzdialenosť je objektív schopný zaostriť:

Stabilizácia

Stabilizáciu môžete jednoducho vypnúť a zapnúť. Stabilizácia je mechanizmus, ktorý eliminuje chvenie fotoaparátu a tým prípadné rozmazanie fotografie. Objektívy so zabudovaným optickým stabilizátorom bývajú drahšie.

Viete, čo je crop faktor? Ide o koeficient, ktorým je prepočítavaná ohnisková vzdialenosť objektívu, aby bolo možné získať údaje o skutočnom zornom uhle. Crop faktor nám hovorí, koľkokrát je plocha snímača fotoaparátu menšia ako plocha full frame snímača, pri ktorom ku cropu nedochádza.

Výmena objektívu

Hoci ide o veľmi jednoduchú záležitosť, je dôležité vykonávať výmenu objektívu opatrne, aby ste ho nezničili a zároveň aby sa vám doň nedostal prach a iné nečistoty.

  1. Najprv odstráňte krytku z tela fotoaparátu a zadnú krytku objektívu.
  2. Porovnajte si montážnu značku na fotoaparáte aj objektíve.
  3. Objektív odstránite tým, že stlačíte a podržíte tlačidlo aretácie bajonetu a zároveň otočíte objektívom v smere hodinových ručičiek. Nasaďte na objektív krytku.
  4. Nový objektív nasaďte tak, aby zaklapol do aretovanej polohy.

Vždy sa pred nasadzovaním alebo výmenou objektívu uistite, že je fotoaparát vypnutý.

Príslušenstvo

Pamäťové karty

Foto tašky a puzdrá

Statívy

Foto - Video batérie

Batériové gripy

Puzdrá na objektívy

Statívové hlavy

Káble k fotoaparátom

Filtre k objektívom

Krytky na objektív

Diaľkové ovládanie k fotoaparátom

Najčastejšie otázky

Je možné na digitálny fotoaparát nasadiť kinofilmový objektív?

Áno, na DSLR je možné nasadiť objektív, ktorý je primárne určený pre kinofilmový fotoaparát. Má ale nižší zorný uhol. Snímače digitálnych zrkadloviek sú totiž menšie ako kinofilmové políčko.

Majú všetky objektívy stabilizátor?

Nie, môžete si zaobstarať aj objektív bez stabilizácie obrazu.

Kedy využijem širokouhlý zoom?

Širokouhlé zoomy využijete všade tam, kde nemáte od fotografovaného objektu dostatočný odstup, teda napríklad v stiesnených priestoroch. Iste ho ale využijete aj pri fotení krajiny.

Na čo slúži redukcia na objektív?

Redukciu využijete vtedy, keď si vyberiete objektív, ktorý nie je kompatibilný s vašou značkou fotoaparátu. Väčšina redukcií však spôsobuje, že objektív s fotoaparátom spolu vzájomne nekomunikujú, preto musíte manuálne ostriť alebo cloniť.