Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Objektívy

Ako vybrať objektív?

Hovorí sa, že objektív je oko vášho fotoaparátu. Toto tvrdenie je určite staré niekoľko desiatok rokov, ale na jeho platnosti sa napriek tomu nič nezmenilo ani v dnešnej dobe digitálnych fotografií. Telo fotoaparátu slúži v podstate len k zaznamenaniu obrazu, ktorý na snímač alebo film premietne práve objektív. Hlavne na ňom záleží, či bude výsledná snímka ostrá a kontrastná alebo zdeformovaná najrôznejšími optickými chybami.

 

Odkazy na osvedčených výrobcov: Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sigma, Sony, Tamron

 

 

Aký je ideálny objektív?

 

Každý máme iné nároky a „ideálny objektív“ neexistuje. Iný objektív potrebuje športový reportér, iný fotograf krajiny alebo svadobný fotograf. Záleží na tom, aké výstupy požadujeme. Ak sa nechystáme na profesionálnu dráhu alebo neplánujeme zväčšovať naše snímky na výstavný formát, rozhodne nebudeme potrebovať objektív za niekoľko desiatok tisíc.

 

Objektív je najdôležitejšou súčasťou celého fotoaparátu a zďaleka nie všetci fotografi si to dostatočne uvedomujú. Záleží totiž na objektíve, či bude výsledná snímka ostrá, kontrastná a bude zodpovedať skutočnosti alebo či bude znehodnotená najrôznejšími optickými poruchami.

 

V dnešnej dobe úplne jednoznačne prevládajú objektívy typu ZOOM, ktoré umožňujú plynulú zmenu ohniskovej vzdialenosti, a tým aj uhlu záberu, na rozdiel od objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Tie majú síce uhol záberu pevne daný, čo z ďaleka nie je veľmi univerzálne, ale na druhej strane ponúkajú väčšinou lepšiu kvalitu obrazu a tiež vyššiu svetelnosť.

 

 

Objektívy sa dodávajú v niekoľkých kvalitatívnych kategóriách podľa toho, aké nároky budú na ne kladené. Bežný používateľ si veľmi dobre vystačí s tzv. základnými objektívmi, ktoré sú dodávané v sade už s telom zrkadlovky, prípadne s objektívmi nižšej cenovej kategórie. Tie vynikajú predovšetkým pomerne jednoduchou konštrukciou a nižšou svetelnosťou, čo sa veľmi pozitívne odráža na ich nízkej cene a tiež prijateľnej hmotnosti. Náročnejšie sú potom objektívy strednej kategórie. Tie už majú prepracovanejšiu konštrukciu a ponúkajú okrem lepších obrazových výsledkov tiež napríklad rýchlejšie a tichšie automatické ostrenie.

 

Ak však nechcete robiť žiadne kompromisy a bezpodmienečne vyžadujete najlepšiu obrazovú kvalitu, spoľahlivosť, odolnosť, rýchlosť zaostrenia a vysokú svetelnosť, zvoľte objektív pre profesionálne použitie, ktorý vám to všetko bez problémov poskytne. Počítajte však so zodpovedajúcou cenou.

 

 

Akú ohniskovú vzdialenosť mám zvoliť?

 

Záleží na tom, čo chcete fotiť. Pre bežné univerzálne fotografovanie sú ideálne základné zoomy dodávané napríklad v sete s telom zrkadlovky. Ich typický rozsah býva cca 18-70mm.

 

Podľa konštrukcie môžeme objektívy rozdeliť do dvoch základných skupín.

 

 

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou sú väčšinou kvalitnejšie a svetelnejšie (viď ďalej) než zoomy, pretože ich konštrukcia je oveľa jednoduchšia. Oproti zoomom sú ale menej pohotové. Výhodou zoomov je, že dokážu nahradiť hneď niekoľko pevných objektívov naraz a nie je nutné ich mať tak veľa.

 

 

Podľa ohniskovej vzdialenosti a uhlu záberu môžeme ďalej objektívy rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 

 

 

Svetelnosť objektívov

 

Svetelnosť je jedným zo základných parametrov objektívu. Udáva v podstate schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Označuje sa číslom, napríklad f/2,8 a pod. Čím je toto číslo menšie, tým je svetelnosť lepšia, ale objektív drahší.

 

Jedným z hlavných parametrov, ktorým by sme sa mali riadiť pri výbere objektívu, je jeho svetelnosť. Tá popisuje schopnosť objektívu prepúšťať svetlo a označuje sa písmenom f spoločne s číselným údajom, napr. f/2,8 a pod. Čím nižšie číslo, tým viac svetla je objektív schopný prepustiť, a tým kratšie časy potrebujete k expozícii snímky.

 

Na zoomových objektívoch je označený rozsah svetelnosti pre široké a dlhé ohnisko (napr. f/ 3,5-5,6). Ani na najkvalitnejších zoomoch nebýva svetelnosť väčšinou väčšia ako f/2,8. Oproti tomu na pevných ohniskách sa môže vďaka ich jednoduchšej stavbe dosiahnuť svetelnosť až f/1,4. 

 

 

 

Prečo sú niektoré objektívy oveľa drahšie?

 

Objektívy sa líšia svojou konštrukciou a mechanickou stavbou. Tie najkvalitnejšie sú vyrobené tak, aby vydržali náročné pracovné nasadenie, čo sa odráža aj v ich cene. Naopak u lacnejších objektívov musíme počítať s tým, že nie sú vyrobené z takých kvalitných materiálov a nemôžeme od nich očakávať ani profesionálnu obrazovú kvalitu. 

 

Objektívy sa líšia svojou mechanickou stavbou, použitými materiálmi aj odolnosťou. Pre bežného používateľa, ktorý so svojou fotovýbavou neprichádza do situácií, ktoré by mohli byť pre techniku nebezpečné (nárazy, prach, stekajúca voda,...), a ktorý na fotoaparáte nemení objektívy príliš často, sú určené objektívy vyrobené predovšetkým z umelých hmôt. Nejedná sa samozrejme o žiaden „bakelit“. V dnešnej dobe sú plasty v mnohých vlastnostiach úplne porovnateľné s kovmi. Také objektívy majú veľkú výhodu v malých veľkostiach, nízkej hmotnosti a nízkej cene, ktorá sa pohybuje už od cca 80 € do 400 €. Medzi ich nevýhody patrí väčšinou nižšia svetelnosť. 

 

 

 

Môžem používať moje staré kinofilmové objektívy na moje nové DSLR?

 

Na DSLR sa dajú nasadiť aj niektoré objektívy, ktoré boli konštruované pre kinofilmové fotoaparáty. Ale je potrebné si uvedomiť, že majú nižší zorný uhol, ako sme boli zvyknutý na klasických fotoaparátoch.

 

Zorný uhol objektívu sa vždy vzťahuje na formát snímača. Čím menší formát snímača je použitý, tým menší je uhol záberu pri použití toho istého objektívu.

 

 

 

Vybrať objektív podľa parametrov

 

 

Autor článku: Megapixel.cz

Porovnať objektívy