SIGMA 17-70mm f/2.8-4 DC Macro OS HSM Canon

Určený pre
Canon
Typ objektívu
s premenlivým ohniskom (ZOOM)
Rozdelenie podľa zorného uhla
základné

• Spokojnosť
  • , zakúpené v FaxCopy Pro

Mám ho len pár dní, uvidíme časom, ale zatiaľ spokojnosť.

• dobrá cena
    • pekná kresba
    • rýchle ostrenie
    • krytka objektívu sa ťažšie nasádza
    • nie je to macro objektív ako je uvádzané v názve

Produkt som si vybral ako alternatívu k drahším objektívom Canon sady L. S objektívom som nad mieru spokojný. Za tú cenu je to naozaj kvalitný objektív na bežné fotenie. Objektív sa nehodí na fotenie makro fotografií.

Určený pre
Canon
Typ objektívu
s premenlivým ohniskom (ZOOM)
Rozdelenie podľa zorného uhla
základné

Štandardný objektív so širokým rozsahom, s optickou stabilizáciou a ultrazvukové motora OS HSM.

Model

Čierny

Hmotnosť [g] 535

• Spokojnosť
  • , zakúpené v FaxCopy Pro

Mám ho len pár dní, uvidíme časom, ale zatiaľ spokojnosť.

• Fotím s ním 3 roky a niekoľko fotografií uspelo v rôznych foto súťažiach, dokonca aj v macro režime.
    • Zaostruje už cca 1cm od objektívu.
    • Zoom je možné fixovať len pri krajnej polohe, čo niekedy spôsobu posun ohniska pri fotení, inak max. spokojnosť.
    • Ku okraju snímky badať drobnú chromatickú aberáciu a pri ohnisku blízko k 17mm skreslenie na okrajoch.

Určite odporúčam, je to výborný objektív. Vymením, až keď prejdem na full frame...

• dobrá cena

• Svetelnost
    • Vizual
    • Celkom kvalitne makro
    • Zatial neviem

Menil som ho za zakladak Canon 18-55.Casto sa snazia porovnavat tieto dva objektivy,no nikde som nenasiel zaverecny verdikt o tom ktory je "lepsi".Potreboval som to skusit sam a preto mozem teraz pokojne povedat - Sigma. Rozdiel 300€ je citit na mohutnosti, vizuale,celkovom dojme a pre nenarocneho uzivatela uspokojujucimi vlastnostami, celkom rychlym ostrenim, vykreslenim, dostatocnym makro rezimom, co pridava na univerzalnosti. Je to dobry objektiv. Nic nelutujem.

• veľký rozsah ohniskovích vzdialeností

Úvodní text Objektiv Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM je opticky stabilizovaná verze populárního objektivu Sigma 17-70. Tato lepší verze má o trochu vyšší světelnost na konci zoomu a také má rychlejší a tiššší HSM autofokus.
    Typ S proměnlivým ohniskem (ZOOM)
    Bajonet Canon
    Optické vlastnosti Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM (pro Canon)
    Ohnisková vzdálenost mm 17 - 70 mm
    Popis konstrukce objektivu 17 členů ve 13 skupinách
    Optická stabilizace obrazu ano
    Světelnost f/ f/2.8 - 4
    Maximální clonové číslo 22
    Počet lamel clony 7
    Další vlastnosti Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM (pro Canon)
    Průměr závitu filtru mm 72 mm
    Zorný úhel záběru ° 72.4 - 20.2 °
    Autofokus ano
    Minimální vzdálenost zaostřování cm 22 cm
    Poměr zvětšení 0.37 x
    Fyzikální vlastnosti Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM (pro Canon)
    Odolný vůči vodě ne
    Hmotnost (gramy) 535 g
    Délka (mm) 89 mm
    Příslušenství Krytky, sluneční clona.
    Další vlastnosti Optická stabilizace obrazu prodlužuje použitelné časy závěrky. Díky poměru zvětšení 1:2.7 lze s tímto objektivem fotit i slušné detaily (makro). HSM ultrazvukový autofokus je rychlejší a tišší než běžný. Má vnitřní zaostřovací mechanismus (IF).

• cenovo dostupný univerzálny objektív
    • nižšia kvalita oproti originálnym a profesionálnym sklám od Canonu

Rozhodnutie padlo na tento objektív kvôli cene a univerzálnym vlastnostiam, ktorých mierne nedostatky v kvalite viem akceptovať. Vďačný objektív na rôzne príležitosti

• , zakúpené v FaxCOPY

• Za dobrú cenu
    • Nemám

Potrebovala som ho a som s nima spokojná

• , zakúpené v FaxCOPY

• solídna konštrukcia s kovovým bajonetom
    • akurátna hmotnosť k telu (Canon EOS 600D)
    • veľmi vyhovujúci rozsah ohniskových vzdialeností (oceňujem tých 70 mm oproti základným objektívom ostatných značiek)
    • veľmi dobrá svetelnosť
    • príjemná manipulácia
    • podľa mňa tiché a rýchle zaostrovanie (HSM)
    • stabilizácia obrazu
    • slnečná clona v cene (Canon sa môže hanbiť)
    • vyrobený v Japonsku (čo ma milo prekvapilo)
    • zaostrovací prstenec by mohol mať tuhší chod
    • objektív v zvislej polohe "zachádza" sám od seba - ocenil by som možnosť aretácie pri akejkoľvek ohniskovej vzdialenosti

Tento objektív som si vybral po dlhej dobe hľadania, čítania recenzií a štúdiu ďalšej literatúry spolu so svojou prvou zrkadlovkou (Canon EOS 600D), takže som sa skutočne usiloval nájsť to, čo by mi mohlo vyhovovať, hoci som nemal žiadne skúsenosti. Nechcel som si kupovať fotoaparát v sete s objektívom (Canon 18 - 55), lebo sa mi nezdal dobre vyriešený (najmä "šírka" zaostrovacieho prstenca, celkový "plastový dojem") - skúšal som ho aj v predajni. Taktiež sa mi zdal k telu príliš lacný (= na dobrom tele slabý objektív). Sigma naproti tomu je solídnej konštrukcie s kovovým bajonetom, má k môjmu telu akurátnu hmotnosť - sústava sa mi zdá veľmi dobre vyvážená. Okrem toho som hľadal objektív s rýchlejším a spoľahlivejším ultrasonickým zaostrovaním. Myslím, že je dobré investovať do objektívu viac, ako si zbytočne kúpiť lacný objektív a potom onedlho kupovať náhradu. Musím povedať, že Sigma zatiaľ spĺňa moje očakávania - mám ju mesiac, spravil som vyše 2000 fotiek. Dobre sa mi s ňou pracuje: výborne sadne do ruky, prstence sú dobre umiestnené (hoci asi by mi vyhovovalo viac, keby sa zoomovací prstenec otáčal do opačnej strany, ale zvykol som si), ako aj ostatné ovládacie prvky - prepínače stabilizátora a ostrenia. Len zaostrovací prstenec má veľmi ľahký chod, mohol by byť tuhší. Myslím, že je to vynikajúci základný objektív (pokiaľ to môžem posúdiť). Často používam aj najdlhšie ohniská - do 70 mm, takže som rád, že som sa nerozhodol napr. pre Tamron 17 - 50 f/2.8. Objektív má aj pri vyššej clone dostatočne malú hĺbku ostrosti, preto sa s ním dajú robiť aj veľmi efektné fotografie s dôrazom len na zaostrený objekt. Testoval som objektív na front/back focus, s mojím telom ostrí presne.
    Pri maximálnom ohnisku objektív zaostrí asi na vzdialenosť 2 cm (čo je dokonca trošku menej, než udáva výrobca, od roviny senzora je to asi 21 cm), takže sa s ním dá fotiť aj pekné "falošné" makro.
    Pre tento objektív som sa rozhodol, lebo sa domnievam, že lepší objektív pre Canon na trhu momentálne v takomto pomere cena/výkon nie je. Zatiaľ celkom spĺňa moje očakávania.